Zmenšiť textZväčšiť text

Pamätný deň Obce Štôla pri príležitosti 700. výročia benediktínskeho kláštora - 30.8.2014

 30.08.2014

Dňa 30. augusta 2014 sa v našej obci uskutočnil Pamätný deň Obce Štôla, pri príležitosti 700. výročia založenia benediktínskeho kláštora. Začalo sa o 10,00 hod. ekumenickou bohoslužbou v evanjelickom kostole vo Štôle. Zúčastnili sa jej v duchu ekumény farári z Lučivnej, z Mengusoviec a tiež dvaja samporskí benediktíni, ktorí priblížili prítomným súčasný život benediktínov. V duchu oslavnej piesni“ Aj keď sme v mnohom rozdelení, my, ktorí v Krista veríme, no môžeme byť zjednotení v láske, čo v srdciach nosíme..“ sa spoločenstvo po ukončení bohoslužby odobralo k Obecnému úradu, kde pokračoval pamätný deň bohatým programom.

Na novovybudovanom pódiu postupne vystúpili: dychovka Popradčanka, operné kvarteto La Speranza, skupiny Heľenine oči, Lajblik, Head´n´ Heel, Druhé Ja. Prítomných prišli pozdraviť aj škôlkári, vystúpil aj náš občan p. Ján Jurčo, ktorý priblížil jednak históriu obce ale aj smutno-veselé príhody zo života našich občanov. Prestávky medzi vystúpeniami vypĺňali zabávači Kaizer – Meluš a tiež žrebovanie dospeláckej a detskej tomboly s hodnotnými cenami. Deti sa vybláznili na gumenom skákacom hrade, Šašo Albín na choduliach im rozdával sladkosti a Kidsfun s.r.o. im pripravila maľovanie na tvár a rôzne iné animácie. A keďže nielen kultúrou je človek živý, ale aj jedlom, tak grilované mäsko, guláš a občerstvenie splnilo do sýtosti aj túto požiadavku oslavujúcich.

Návštevníci počas celej oslavy mohli obdivovať aj tvorbu našich občanov, ktorí si pripravili prezentácie: p. Ján Veteška svoju drevorezbu a samorasty, p. Mária Gemzová svoje magnetky, maľované vajíčka a obrázky, p. Viera Kačová svoje ručné práce, domáce tkané výrobky a dobový odev, p. Peter Gbúr svoju výrobu  fujár a ich predvedenie , p. Ján Jurčo prezentoval  históriu obce textom aj obrazom, a Sarah Lásková prezentovala svoje vlastné obrazy.

To všetko sa podieľalo na dobrej nálade a zábave, ktorá pokračovala do neskorých nočných hodín, aj vďaka „malým i veľkým“ sponzorom. Vyslovujeme im aj touto cestou vrelú vďaku za ochotu a pomoc.