Zmenšiť textZväčšiť text

Memoriál V. I. Lenina 2016

 03.11.2016

Memoriál Vladimíra Iľjiča Lenina – Široký Dúl 2016

   Ak sa povie meno V. I. Lenin, tým starším z Vás asi napadnú povinné hodiny marxizmu-leninizmu na stredných či vysokých školách za čias socializmu, tým mladším sa možno vybaví plešatý pán z briadkou, no a tým čo nespali na hodine dejepisu v škole možno aj vodca proletariátu a aktér Veľkej socialistickej revolúcie r. 1917. Tí ktorí sledujú hasičský šport však vedia, že Memoriál V. I. Lenina nie je dejepisná súťaž, ale najväčšia súťaž v požiarnom útoku v bývalom Československu. Každoročne sa 200 tímov v troch kategóriách postaví na štart tejto súťaže s cieľom zvíťaziť a odniesť si na pamiatku trofej v podobe tejto historickej osobnosti a hodnotné vecné ceny - a samozrejme svojich pár minúť slávy - pretože vyhrať na memoriáli V. I. Lenina je výsledok , ktorý každoročne letí do hasičského sveta.

   Dostať sa na tento pretek nie je nikdy jednoduchá záležitosť, každoročne je cez 600 záujemcov o štart, z časových dôvodov je však možný len štart 200 tímov. Asi netreba pripomínať, že v okrese Svitavy, v malebnej obci Široký Dúl sa stretne špička požiarneho športu z celej českej aj slovenskej republiky. Naši hasiči sa na tomto preteku zúčastňujú nepretržite od roku 2005 - takže v roku 2016 to bola už 11. účasť na tomto legendárnom preteku. V sobotu 29. októbra 2016 sme sa opäť po roku zúčastnili tejto súťaže spolu s našimi mladšími nasledovníkmi z B teamu. Počasie bolo také, ako sa na posledný októbrový víkend patrí, studené a zamračené, ale počas celého dňa nepršalo čo bolo pozitívne - pamätám si aj jeden z ročníkov kedy dokonca na Leninov snežilo a trať museli odhŕňať usporiadatelia lopatami  J.  Takže počasie na Lenina super - nič nebránilo o 9:00h slávnostným výstrelom z Aurory (pre mladších - Auróra bola loď, z ktorej sa ozval výstrel na zahájenie Veľkej októbrovej socialistickej revolúcie) zahájeniu súťaže. Po kategórii žien a mužov nad 35 rokov sa konečne rozbehla aj najočakávanejšia kategória mužov - 143 mužských teamov sa snažilo o víťazstvo. Náš „A“ team sa predstavil so štartovým číslom 52, po chybe na rozdeľovači však bolo jasné, že tohtoročný Lenin sa nám výsledkovo nepodarí, zapísali sme si teda neplatný pokus. Lepšie sa darilo našim mladším chalanom z „B“ teamu, ktorí predviedli pekný útok bez väčšej chybičky, ľavý terč na hodnote 14.23, pravý za 14.83 a výsledné 11. miesto, čo je v konkurencii 143 mužských teamov určite pre chalanov životným úspechom.  Kategóriu žien vyhrali ženy z obce Chraštany, kategóriu mužov nad 35 rokov muži Plumlov a v mužskej kategórii nezaváhali víťazi Extraligy Českej republiky v požiarnom útoku pre rok 2016 - muži z obce Bezděkov pod Třemšinem krásnym útokom s hodnotou 13.71s.

   Čo dodať - LENIN 2016 - špecifická súťaž, špecifické podmienky, kratší nábeh, asfaltová dráha, ale neopakovateľná atmosféra, viac ako 1 000 ľudí okolo trate, na jednom mieste to najlepšie z požiarneho športu z Čiech, Moravy, Slezska a Slovenska - kto tam bol, vie o čom hovorím, ten kto nie a ma rád požiarny šport - odporúčam si nájsť čas na jeden októbrový víkend a vidieť to naživo - pre tých ostatných aspoň pár fotiek z tejto akcie...

   Tak čo na záver - LENIN je každoročná bodka za súťažnou sezónou v podaní hasičov z našej obce -  a v podstate takou odmenou za celoročnú drinu, pretože dnes robiť požiarny šport na úrovni tých najlepších je ozaj časovo, finančne a najmä osobne veľmi náročné, neviem porátať hodiny strávené na tréningoch alebo drinu v posilňovni a na trati, na úkor rodín, práce a iných povinností - s cieľom, aby sme mohli víťaziť a zviditeľniť aspoň takto našu malú obec - ale bolo ich veľa...  Ale chalani, ktorí sezónu ťahali so mnou, to vedia – a zato im patrí veľké ĎAKUJEM... Ďalšie poďakovanie patrí Obci Štôla a najmä nášmu starostovi Martinovi Hajkovi, ktorý nám aj v tejto sezóne pomohol vždy, keď sme to potrebovali - bez takýchto ľudí by sme medzi najlepšími nemohli obstáť. Sezóna 2016 v podaní „A“ teamu relatívne vydarená, 2. miesto v Regionálnej hasičskej lige Spiš, 6.miesto na Slovenskom super pohári, po 3 x sme vyhrali známu nočnú súťaž v Bijacovciach.  V podaní našich mladších nasledovníkov z „B“ teamu- sezóna vcelku úspešná, ako nováčik sa v Regionálnej hasičskej lige chalani nestratili - výsledné 7. miesto a pár pekných útokov v sezóne a na záver pekný výsledok na Leninovi 2016. Tak ak nám zdravie a nadšenie pre požiarny šport vydrží, verím, že sa na LENINOVI 2017 opäť predstavíme s tímom, ktorý bude útočiť  na najvyššie priečky.

Spracoval Mgr. Martin Stromko – veliteľ DHZ